SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat på fot 15539297
nr 1553 9297
Fat på fot
silver, Nyrokoko, diameter: 19. Höjd: 16 cm, vikt: 235g
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 31 juli 2023
kl 20:15:25
28/7 16:18:51
1.100 kr
30/7 08:51:53
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.